Jeppe Sand: – Ryslinge Højskole oplever søgning som aldrig før

Leder af teaterhøjskolen, Jeppe Sand, fortæller her om den store søgning af elever. Der er p.t. få pladser tilbage til det kommende efterårshold.

Vores nuværende forårshold er til dags dato teaterhøjskolens største. Herudover er der kun få pladser tilbage til vores kommende efterårshold. Vi oplever en stor søgning på Ryslinge Højskole, som aldrig før – Siger Jeppe Sand 

På Ryslinge Højskole er efterårshold det længste fra august til februar med fordybelse i den dramatisk træning, scenisk transformation og fokus på optagelsesprøven til Skuespillerskolen. Forårsholdet forløber fra februar til juni med fokus på forskellige hovedlinjer indenfor scenekunst og skuespil samt en gennemgående kunstnerisk skaberkraft. 

 Vores efterårsforløb og forårsforløb er forskellige og har hver deres kvaliteter samt læringsprocesser. Jeg tror det kan være en del af svaret på vores store søgning. Vi oplever faktisk rigtig mange af vores elever som vælger at tage et helt år på Ryslinge Højskole – Oftest fordi de to forløb har hver deres forkusområder indenfor teater og scenekunst. Slutteligt så skal der lyde en kæmpe anerkendelse til vores fantastiske personale – De skaber en helt fantastisk teaterhøjskole –   siger Jeppe Sand

Skolen opfordre derfor, alle som drømmer om teaterhøjskole i Ryslinge, til at melde sig til her på hjemmesiden. Det er nødvendigt, at være i god tid for sikre sig en plads.

For spørgsmål kontakt skolen på tlf. 62 67 10 20.