Ryslinge Højskole åbner ny musikscene

I samarbejde med bl.a. Syddansk Musikkonservatorium, Teater Momentum og Statens Kunstfond  

Ryslinge Højskole har altid været et musikalsk sted. I 1912 skabte komponist og højskolelærer på højskolen, Thorvald Aagaard, den første melodisamling til højskolesangbogen i samarbejde med Carl Nielsen. 

Ryslinge Højskole styrker nu musikaliteten på skolen, som i dag er en teaterhøjskole. ”Det er vigtigt at vores elever oplever og fordyber sig i forskellige kunstformer samt får nye erfaringer med både musikalitet og en bred kunstnerisk dannelse som teaterelever” siger leder af Højskolen, Jeppe Sand der glæder sig over den nye musikscene. 

Helt konkret vil Højskolen årligt præsentere en række af forskellige musikkunstnere til glæde for både elever, personale og lokalområdet.  

”Lyden af ungdom” – Koncerter i samarbejde med Syddansk Musikkonservatorium

På Ryslinge Højskole vil du også blive inspireret, oplivet og forvandlet af andre kunstformer. Musikaliteten er i fokus, når højskolen åbner Teatersalen for unge musikere i samarbejde med Syddansk Musikkonservatorium. Her vil alle kunne opleve musikalske højder og kunstnerisk netværk, når mange forskelige genre spiller salen op. Dette sker ved studerende fra Syddansk Musikkonservatorium, som vil afprøve og udleve deres musikalske arbejde foran et levende publikum. 

Højskolen som netværksspillested i samarbejde med Teater Momentum og Statens Kunstfond

Teater Momentum modtager en million kroner af Statens Kunstfond til at udvikle og drive Momentum Musik som netværksspillested henover de næste to år. Målet med netværksspillestedet er at dele den eksperimenterende musik ”Momentum Musik” i forvejen præsenterer med små spillesteder på Fyn, hvor der sjælendt er muligt at opleve koncerter i samme grad som i storbyen. Her bliver Ryslinge Højskole et lokalt spillested for både nationale og internationale musiknavne af høj klasse. 

”Momentum Musik vil sprede den smallere musik ud i kommuner på Fyn, som til daglig ikke har det udbud. Give den smallere musik en større scene og i større grad afspejle den plads den har fået på musikver- denskortet. Dette vil vi gøre ved at præsentere bands og musikere på såkaldte netværkstours. Kort fortalt betyder det, at vi kan booke et band til mere end én koncert på Fyn, ved at sende dem rundt i netværket. Dette gælder både danske udenlandske bands. Det vinder både musikere, borgere og hele musik- danmark ved. Det er ren win-win.” Siger Leder af Momentum Musik, Casper Torn- høj Schärfe.    

Ryslinge højskole glæder sig over disse nye musikalske samarbejdspartnere, som helt sikkert vil være en stor glæde for både elever og lokalområdet. 

”Vi har et stort ønske om at åbne Ryslinge Højskole op til både lokalområdet og alle i kommunen, som vil opleve musikaliteten. Det er glædeligt at kunne være en del af disse spændende og ambitiøse tiltag, som understreger at musik ikke kun er underholdning, det er også livsoplysning, fællesskab og kulturel dannelse.” Siger forstander på Ryslinge Høj- og Efterskole, Helge Andersen Lund.   

Initiativet starter i 2021, men vi følger løbende situationen vedr. COVID-19, så den nye scene igangsættes med overholdes af alle sundhedsfaglige retningslinjer.